Vīriešiem

Kas ir vīrieša loma ģimenē? Kāds ir īsti vīrišķīgs vīrietis? Pavisam nesen gadījās redzēt tv reklāmu, kur tika parādīti vairāki vīrieši – viens braica ar sarkanu motorolleru, cits laistīja puķes, vēl kāds pastaigājās ar klēpja sunīšiem un fonā tika stāstīts stāsts par to, ka īsta vīrišķiba ir apdraudēta. Reklāma tomēr beidzās laimīgi, jo parādījās plastmasas divlitrīgā “Līvu alus” pudele ar saukli “īsteni vīrišķīgs alus”.
Reklāmā protams viss izskatījās skaisti. Lai arī nedzeru alu, un it sevišķi tādu, kas pildīts lielās plastmasas pudelēs, tas man vizuāli tomēr šķita uzrunājošāks par vīrieti ar gaiši zilu zīda šalli un pukuzirņu pušķi, vai to, kurš pavadā staidzināja sešus “čaučau vauvau”. Tomēr realitātē no sieviešu puses tie divlitreņu mīlētāji tiek dēvēti vairāk par pļēguriem vai lupatām, nevis īsteniem vīriešiem.
Nez kāpēc vīrieši, jeb pareizāk sakot puiši, iedomājas, ka lai kļūtu par īstu vīru ir jāspēj vistālāk aizspļaut, visrupjāk izteikties, visvairāk alkohola izdzert, visstiprāk kādam iesist, uztaisīt visskaļāko atraugu utml. Ja iepriekšējie panti Pētera vēstulē lika domāt par to, kāpēc sievietēm ir vēlme rīkoties pretēji tam, lai viņa būtu sievišķīga, tad šis septītais pants šinī pašā jautājumā uzrunā vīriešus.

1. Pētera 3:7
Tāpat, vīri, sadzīvojiet prātīgi ar sievu kā ar vājāko radījumu, godājiet viņas kā tādas, kas ir žēlastībā dotās dzīvības līdzmantinieces, lai jūsu lūgšanas netaptu traucētas.

Vīriem jābūt prātīgiem
Vispirms ievērosim, ka Pēteris tieši tāpat kā rakstot sievām, arī vīriem uzrunu sāk ar vārdu “tāpat”. Un tas bija vārds, kas saistīts ar pazemību. Atgādināšu, ka vēl iepriekš Pēteris runāja par paklausību kungiem, gan labiem, gan sliktiem. Un šīs paklausības mērķis bija pasludināt ar savu rīcību evaņģēliju. Arī sievām tika minēta paklausība, bet vīriem šis vāds vairs minēts nav. Un te sākas lielākā problēma, jo tā vien šķiet, ka no vīriem netiek prasīta tāda pat pazemība, kā no sievām.
Jā, varbūt mēs varam teikt, ka tāda pat pazemība tā nav, tāpēc ka sievu pazemībai sinonīms ir paklausība, bet vīru pazemībai – atbildība. Līdzīgi kā šeit Dievs Bībelē runā caur Pēteri, tā vēstulē Efeziešiem viņš lieto Pāvilu.
Efeziešiem 5:25
Vīri, mīliet savas sievas, tāpat kā Kristus ir mīlējis Savu draudzi, pats nododamies viņas labā.

Bieži vien man rodas jautājums kādiem vīriem, kāpēc viņi ir apprecējušies. Ja atbilde ir mīlestības dēļ, tad tāda atbilde neskaitās, jo īsta mīlestba ir tāda ar kādu Kristus mīlēja draudzi. Kristus ir vīriškības prototips – viņš mīlēja draudzi pilnībā nododamies viņas labā. Viņa “laulība” nebija, lai kautko sev iegūtu, bet lai sevi kādam dotu. Precēti vīrieši bieži vien atrodas laulībā, jo ir kāds kas uztaisa vakariņas, saklāj gultu, rada pēcnācējus, smaida vienmēr, runā, kad vajag, nerunā kad nevajag utml.
Un tādas ir lielākoties visu puišu vēlmes savai nākotnes laulībai.
- O, es apprecēšos un tad man vienmēr būs vienmēr iespēja apmierināt savas seksuālās vēlmes, tad mums būs uz pusi lielāki ienākumi un samazināsies izdevumi (rēķinot uz galviņām), tad man nebūs jāmazgā savas zeķes, un ja mana meitene būs dikti smuka, draugi mani apskaudīs.

Diemžēl šādas laulības ātri izbeidzas. To es saku meitenēm, nevis puišiem, jo viņiem tas ir vienalga. Ja puisis par laulību nedomā, kā par papildu atbildības nastu savā dzīvē, tad mūciet no tāda, pirms viņš jūs paspēj ar saviem vārdiem savaldzināt, vai gaidiet, kamēr viņš izaugs. Tas, ka viņam aug ūsas un bārda un ir jau pāri 30, ne vienmēr nozīmē, ka viņš jau ir pieaudzis.
Pieaudzis, virišķīgs vīrietis laulību uzlūkos prātīgi. Tāds ir Pētera lietotais vārds šai pantā. Un prātīgi nenozīmē bibliotekāru, tāpat kā neprātīgi nenozīmē bmx braucēju. Prātīgi nozīmē spēt sevi ierobežot. Neprātīgi nozīmē veidot laulību nedomājot par laulību, bet domājot par sevi.
Ja neprātīgu sievieti mēs nosaucam par feministi, tad neprātīgs vīrietis ir šovinists. Tas ir vīrietis, kurš iedomājas, ka ģimenes galva ir ģimenes centrā un visi pārējie ģimenes locekļi ir kaut kas piesaistīts. Viņiem ir sajūta, ka viņi ir ģimenē vislielākie. Tā ir liela galva. Es to saucu par ūdensgalvu. Nav prāta. Liela galva bez prāta. Lūk daži identifikatori, lai atpazītu šādas ūdensgalvas, kuru vīrišķība balstās pašu pieņēmumos. Nošpikoju šo sarakstu no mācītāja Marka Driskola.

    Rozānīdējs Rūdis – viņam vīrišķīgs škiet pilnīgi viss, kas ir pretējs sievišķajam.
    Veiksmīgais Valdis – vīrišķība ir daudz “piķis”, mašīna, smuka sieva, vasarnīca Spanijā.
    Nikolajs Niknais – īsti vīri sulīgi lamājas, sit, draud utt.
    Komendants Kaspars – viņam ģimene ir uzņēmums, kurā viņš ir priekšnieks. Sievai jārīkojas saskaņā ar pavēlēm, citādi viņai tiks atvilts no algas (nedabūs naudu kurpēm, netiks dota iespēja iziet bez bērniem utml.) vai arī nāksies atlaist.

Kāds teiks, re cik labi, es ne tuvu neesmu līdzīgs nevienam no viņiem. Varbūt tev tā šķiet, bet varbūt tu esi vienkārši nevis šovinists, bet gļēvulis. Gļēvulis nav liela galva ar tukšumu vidū. Viņš ir ļoti maza galviņa. Un arī tāds vīrs ir bezprātis. Viņš negrib uzņemties atbildību par savu sievu. Viņš ir kā Ādams, kurš problēmu vai pat briesmu brīdī vēros, kā sieva tiks galā ar to, kur pati iepinusies. Viņam šķiet, ka viņš ir taisnīgs, Dievs saka – gļēvulis. Kā tādu atpazīt?

    Mazais Mikiņš – nepieaudzis, dzīvo ar vecākiem, iespēms bez darba, mīļš un lādzīgs
    Cēlais Centis – viņš uztur ģimeni, bet par to neatbild. Strādā garas stundas un pārējo laiku pavada pie tv vai makšķerejot.
    Garīgais Gunvaldis – ļoti garīgi un pareizi runā. Piesauc Dievu vietā un nevietā, pārsvarā nevietā. Vēlas visiem pastāstīt par savām garīgajām atklāsmēm, neviens nevēlas viņā klausīties. Visu atbildību ģimenē noveļ uz Dievu.
    Jestrais Janka – hiperaktīvs, vienmēr visur piedalās, atraktīvs, draudzīgs, pasākumu zvaigzne. Viņam svarīgi būt visur un ģimene nav prioritāti. Viņš ir zvaigzne, kas spīd ārpus mājas.

Vīri un sievas ir vienlīdzigi Dieva priekšā
Ja mēs runājam par atbildību ģimenē, tad tāda ir gan sievai, gan vīram. Un vīra atbildība ir būt par prātīgu ģimenes galvu. Katram ir sava atbildība jo tā tas ir paredzēts. Es atvainojos par salīdzinājumu, bet tualetes podu var izmantot arī kā matu skalošanas iekārtu, bet ražotājs to tā gluži nav paredzējis. Līdzīgi ir ar sievas un vīra lomām ģimenē. Es esmu redzējis sievas, kuras fiziski ir stiprākas par saviem vīriem, bet tādu pāru ir ļoti maz. Katrs saprot, ka caurmērā vīrietis ir spēcīgāks par sievieti. Mēs esam atšķirīgi un mēs katrs varam panest atšķirīgu smagumu. Dievs vīriem ir uzticējis nest vairāk. Bet tas nenozīmē, ka vīri Dievam līdz ar to ir vērtīgāki.
Pēteris raksta – lai arī sievas ir vājākas, lai arī viņu atbildība par ģimeni ir mazāka, viņas ir tādas pašas žēlastības mantinieces kā vīri.
Mēs visi esam grēcinieki un visiem mums ir nepieciešama Dieva žēlastība. Un Dievs nešķiro vīriešus un sievietes. Bībelē lasām, ka Dievs uztic kādus īpašus uzdevumus veikt vīriem un arī sievām. Dievs ienāca pasaulē piedzimstot sievietei un tas nebija neviena vīrieša darbs. Dievs radīja vīrieti un sievieti, abus pēc savas līdzības. Un katram viņš uzticēja savu uzdevumu. Pirmais grēks nebija tas, ka sieviete ēda no Dieva aizliegtā koka augļiem. Pirmais grēks bija tas, ka Ādams pieļāva šādu situāciju klusējot. Šeit pazuda vienlīdzība laulībā un sākās atbildības dalīšana. Mazliet paskaidrošu, ko es ar to domāju.

Dieva radīto cilvēku es redzu kā vienotu un saskaņotu mehānismu. To rāda gan pirmā nodaļa Bībelē, gan arī 1. Pētera vēstule. Līdz ar grēkā krišanu šis “mehānisms” joprojām darbojas, bet nesaskaņoti, nevienādi, katrs pa savam. Faktiski tie ir divi dažādi cilvēki, kurš katrs darbojas pa savam. Tomēr laulībā nekas nevar notikt pa savam, lai tā darbotos. Bībele saka, ka vīrs un sieva ir viena miesa. Taču tā vietā, lai atgrieztos pie laulības līdzsvarotības, mēs radām jaunas shēmas un metodes, kā laulību iekļaut divu dažādu cilvēku dzīvēs. Tāpēc jau šodien reģistrēto laulību skaits mazinās, jo šādai laulībai nav nekādas jēga. Tā ne ar ko neatšķiras no divu cilvēku kopdzīves uz kaut kādu laiku. Varbūt uz mūžu, varbūt nē. Vīrieši nevēlas doties laulībā, jo negrib uzņemties atbildību. Tik daudz nevīrišķīgu vīriešu veido attiecības un tie ir jauni ģimenes traģēdiju stāsti. Diemžēl šādi rīkojas arī vīrieši, kuri sevi sauc par kristiešiem. Kā rīkoties, lai kaut ko te mainītu?

Nevīrišķīgu vīru veltīgās lūgšanas
Pēteris trijās vietās vēstulē piemin lūgšanu 3:7, 3:10-11 un 4:7. Interesanti, ka visās trijās vietās nav teikts, ka lūgšana palīdzēs mums dzīvot pareizi, bet gan, ka pareiza dzīve mums palīdzēs lūgt. Pēteris brīdina, ka nepareizi vadīta laulības dzīve pagriezīs klusākas vīru lūgšanas. Citiem vārdiem, Dievs tevi neatraida dēļ tavas nepareizās rīcības, bet viņš vairāk skatās uz taviem darbiem, nekā vārdiem. Jēzus nenovēršas no savas līgavas, ja tā ir piedzērusies. Viņš to droši vien pat nogādās mājās un apguldīs gultā, bet viņš viņu neskūpstīs. Kāpēc? Pirmkārt tāpēc, ka no mutes nenāk labākais aromāts. Otrkārt, viņa nesaprot, ko viņa dara. Dieva Vārds saka, ka Dievs nepaklausīja Kainu, jo viņš dzīvoja grēcīgu dzīvi un neko tajā nevēlējās mainīt.
Daudzi vīri savā laulībā vienīgo izmaiņu redz citu sievu. Bet tā ir tā pati laulība ar citu sievu, jo tas ir vienīgais, kas ir mainījies.
Vīri, mums jāmaina sava attieksme pret laulību. Tā nav izklaide un tas nav arī pienākums. Tā ir atbildības nasta. Pirmkārt tā ir atbildība par sievieti ar kuru tu esi vai būsi kopā. Kristus piemērs ir gatavība nomirt savas mīļotās labā. Mums nevienam nav jāmirst savas sievas dēļ, bet mums būs vairāk jāstrādā, jāātsakās no hobijiem, izklaidēm, atpūtas. Būs mazāk jāguļ. Ja tu to esi gatavs pieņemt, tad tā ir vīrišķība. Ja gribi, lai sieva tevi ciena, gādā, lai viņai nav par ko bīties. Tev jāpārņem bailes uz sevi. Tā ir atbildība, kuru Dievs uztic vīriem nevis puikām.

Dieva dotie uzdevumi vīriem
1. Esi uzticams savai sievai, lai viņa būtu droša!
2. Aizstāvi (tā nav attaisnošana) savu sievu vienmēr! Esi vienmēr blakus!
3. Turi viņu godā citu cilvēku vidū, neizsmej, neaprunā.
4. Gādā par sievas materiālajām vajadzībām. Strādā vairāk, tērē sev mazāk.
5. Palīdzi viņai mājas darbos. Tu esi spēcīgāks.
6. Piedalies bērnu audzināšanā. Tu esi mācītājs saviem bērniem, it sevišķi dēliem.
7. Lūdz kopā ar savu sievu! Esiet garīgi vienoti!

Ja kāds jūtas pietiekami spēcīgs, tad šo sarakstu var papildināt ar nākamo un tā ir draudze, bet iesākumā katram precētam vīram jātiek gala ar šo. Lai Dievs jums pie tā palīdz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>